Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 12411533



*

nr 1241 1533


Silver

14 delar, diverse, bland annat miniatyrer, England


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 mars 2019
kl 21:00:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/3 19:57:11 1      600 kr
17/3 19:58:49 1      700 kr
18/3 11:22:17 1      800 kr
18/3 19:40:07 1      900 kr
18/3 19:49:41 1      1.000 kr
18/3 20:21:18 2      1.200 kr
18/3 20:41:35 3      1.200 kr
18/3 20:41:35 2      1.200 kr (Budbetjänt)
18/3 20:41:54 3      1.300 kr
18/3 20:44:24 1      1.400 kr
18/3 20:53:08 4      Vinnande bud
18/3 20:53:52 1      1.600 kr
18/3 20:53:52 4      1.700 kr (Budbetjänt)
18/3 20:55:24 1      1.800 kr
18/3 20:55:24 4      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:22
  • 7178 Broscher
    2 st, silver, Malteserkors & blomma. Höjd: 4-7 cm...//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:36
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:59
  • 7024 Ljuslykta
    nysilver och glas. Höjd: 40 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:33




Ladda ner broschyr